Jak odstranit klíště!
Správný postup zde >>

Ochranné prostředky

Také se nechcete vzdát trávení volného času v přírodě, kvůli riziku infekce onemocněními přenášenými klíšťaty? Nemusíte, ale je dobré zachovávat určité preventivní zásady.

Nejjednodušší prevencí infekce klíšťaty přenášenými onemocněními, je zamezit přisátí klíštěte. V místech, kde se vyskytují klíšťata, je dobré zvolit si vhodný oděv a obuv, prvotně chránící před proniknutím klíštěte k pokožce. Doporučují se dlouhé rukávy a nohavice, uzavřené boty (pokud počasí dovolí tak ideálně holinky). Také je vhodné, si zastrčit nohavice do ponožek – zabráníte tak snadnému uchycení klíštěte na Vašich nohou. Pohyb klíštěte znesnadňuje i typ látky – čím hladší, tím hůře se klíště na látce uchytí. Pro včasné odhalení klíštěte je vhodnější světlý oděv, na kterém je lezoucí klíště lépe vidět.

Další důležitou ochranou jsou **repelenty. Pro odpuzující účinek repelentů je rozhodující obsah látky DEET (diethyltoluamid), která kromě hmyzu působí i na klíšťata. Efektivita DEET na klíšťata je však nižší než u hmyzu. Pro déletrvajícíc ochranu před hmyzem se doporučují přípravky s 30–50 % DEET.

Speciálně proti klíšťatůmje vhodné volit přípravky s obsahem deltamethrinu (nástupce dříve používaného, více toxického permethrinu). Přípravky s nížším obsahem deltamethrinu jsou určené k aplikaci na kůži. Doporučuje se i použití přípravků aplikovaných na oděv – mají vyšší koncentrace aktivních látek, obvykle v látce déle vydrží a při dodržení výše-zmíněných zásad oblékání, mají dobrý ochranný efekt.

Problematika repelentů je velmi pěkně zpracována na webu borelioza.cz, ze kterého jsme v tomto článku hojně čerpali.

Pokud již k přisátí klíštěte dojde, je potřeba ho neprodleně odstranit (správný způsob odstranění klíštěte. Odstraněné klíště je pak možné nechat testovat na přenášené patogeny. Dopředu tak budete vědět, jaké je riziko, že u Vás dojde k onemocnění, lékař případně může předepsat preventivně antibiotika.

Je zapotřebí zmínit se i o vhodnosti použití desinfekčních prostředků. Především se doporučují desinfekční prostředky s obsahem jódu, které se i vstřebávají do vrchní vrstvy pokožky a omezí tak šíření borelií (případně jiných bakterií) v primárním místě infekce. Existují i speciální přípravky, které usnadňují odstranění klíštěte jako např. IXOsafe.

Preventivním opatřením proti onemocnění klíšťovou encefalitidou je očkování. Toto očkování je velmi účinné a prakticky bez vedlejších účinků. Více informací naleznete zde.

Další materiály k prevenci klíšťaty přenášených onemocnění najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR zde.

Zjistěte, zda bylo klíště infikované

IXOSafe - bezpečné odstranění klíštěte

Kam posílat vzorky?

Vzorky klíšťat posílejte na adresu:

Gen-Trend s.r.o.

Laboratoř molekulární biologie

Hůry 149

373 71 Rudolfov


Konzultační linka:

Tel: 608 636 119, 602 156 577

Více informací o infekčnosti klíštěte a riziku onemocnění zde.

Sociální sítě

Zajímavé odkazy na naše internetové portály:

Více o společnosti GEN-TREND s.r.o. naleznete na webu www.gentrend.cz.

Více o vyšetření paradentózy a rizik s ní spojených naleznete na webu www.paradentoza-prevence.cz.