Jak odstranit klíště!
Správný postup zde >>

Klíště a borelioza

Co způsobuje boreliozu?


Borelioza (lymeská choroba, lymeská borelioza) je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Způsobují ho bakterie komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato.

První příznaky onemocnění jsou pozorovatelné cca po 1–2 týdnech od přisátí klíštěte. První stadium onemocnění je provázeno nespecifickými chřipkovitými příznaky (únava, malátnost bolesti hlavy, kloubů…). U části pacientů se v místě přisátí klíštěte vytvoří typická boreliová skvrna (erythema migrans). Ve 20–30 % případů přechází onemocnění do dalších, hůře léčitelných, stádií. Tato stadia se nejčastěji projevují jako chronické záněty kůže, záněty kloubů a šlach, infekce centrálního nervového systému (neuroborrelióza), mohou být napadeny další orgány jako srdce, oči. V České republice je každoročně hlášeno okolo 3500 případů lymeské boreliozy.

Borrelie patří mezi spirochéty, které jsou typické tenkými spirálovitými buňkami pohybujícími se vývrtkovým pohybem (video). Nejbližšími příbuznými jsou treponemy (původce syfilis) a leptospiry (původce leptospirózy).

Jak se účinně chránit?

I přes používání vhodných ochranných pomůcek, jako je dostatečné oblečení, uzavřená obuv a repelenty, můžeme být napadeni klíštětem. V tomto okamžiku jsme vystaveni riziku vzniku onemocnění, pro jehož úspěšnou léčbu je nejdůležitější včasná diagnóza. Největší chybou, které se lidé běžně dopouštějí je, že klíště po vyjmutí z kůže likvidují. Zbavují se tak možnosti velmi rychle určit riziko nákazy přímo z klíštěte, pomocí moderní technologie ve specializované laboratoři.

Ukázka jednoho z prvních příznaků nákazy boreliozou – erythema migrans. Tento příznak se bohužel nemusí projevit vždy. Vyskytuje se jen u 40–70% případů lymeské boreliozy. Ani v případě absence erythema migrans tedy není možné infekci zcela vyloučit.

Informace ze stránek Ministerstva zdravotnictví ČR zde

O dalších onemocnění přenášených klíšťaty:

Více informací o klíšťové encefalitidě zde.

Více informací o ehrlichióze zde.

Více informací o dalších oněmocněních způsobených klíštětěm zde.

Více informací o dalších oněmocněních způsobených klíštětěm u domácích zvířat zde.

Zjistěte, zda bylo klíště infikované

IXOSafe - bezpečné odstranění klíštěte

Kam posílat vzorky?

Vzorky klíšťat posílejte na adresu:

Gen-Trend s.r.o.

Laboratoř molekulární biologie

Hůry 149

373 71 Rudolfov


Konzultační linka:

Tel: 608 636 119, 602 156 577

Více informací o infekčnosti klíštěte a riziku onemocnění zde.

Sociální sítě

Zajímavé odkazy na naše internetové portály:

Více o společnosti GEN-TREND s.r.o. naleznete na webu www.gentrend.cz.

Více o vyšetření paradentózy a rizik s ní spojených naleznete na webu www.paradentoza-prevence.cz.