Jak odstranit klíště!
Správný postup zde >>

Klíště a ehrlichióza

Co způsobuje ehrlichiózu?

Lidská granulocytární ehrlichióza (anaplazmóza) je další infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie Anaplasma phagocytophilum, dříve nazývaná Ehrlichia phagocytophila (odtud starší označení nemoci), která napadá bílé krvinky, proniká do nich čímž snižuje jejich obrannou funkci a způsobuje horečnaté onemocnění nazývané lidská granulocytární ehrlichióza. Ehrlichióza je onemocnění, které, pokud není léčeno, může mít závažné následky zvláště u lidí se sníženou obranyschopností.

Příznaky a průběh onemocnění

Ehrlichiózu je složité diagnostikovat jen podle klinických příznaků. Projevuje se horečnatým stavem po kousnutí klíštětem, trvajícím 3 –7 dní, často ale mnohem déle. Doprovázeno bývá bolestí hlavy a svalů, jen ve 20% se vyskytuje vyrážka.

Léčba

Ehrlichióza je naštěstí v časných stadiích dobře léčitelná. Nejvhodnější je antibiotická léčba preparáty obsahujícími doxycyklin nebo rifampin. Na rozdíl od borelioz je použití penicilinových (beta-laktamových) nebo makrolidových antibiotik neúčinné. Vyšetření infekčnosti klíštěte, v kombinaci s klinickými příznaky, je tedy velice důležitým testem pro správnou volbu účinné léčby.

Zjistěte, zda bylo klíště infikované

IXOSafe - bezpečné odstranění klíštěte

Kam posílat vzorky?

Vzorky klíšťat posílejte na adresu:

Gen-Trend s.r.o.

Laboratoř molekulární biologie

Hůry 149

373 71 Rudolfov


Konzultační linka:

Tel: 608 636 119, 602 156 577

Více informací o infekčnosti klíštěte a riziku onemocnění zde.

Sociální sítě

Zajímavé odkazy na naše internetové portály:

Více o společnosti GEN-TREND s.r.o. naleznete na webu www.gentrend.cz.

Více o vyšetření paradentózy a rizik s ní spojených naleznete na webu www.paradentoza-prevence.cz.