Jak odstranit klíště!
Správný postup zde >>

FAQ - často kladené otázky

Jakým způsobem klíště poslat na vyšetření?
Podrobné instrukce naleznete zde. K uvedenému lze doplnit, že klíště je nejlepší umístit do pevné platové krabičky, aby během transportu nebylo rozmačkáno v igelitovém sáčku. V každém případě, je potřeba klíště zabezpečit proti tomu, aby vylezlo nebo bylo z obalu vytřepáno. Můžete volit cestu doporučeného dopisu. Za poslední 3 roky se stalo, pouze jednou, že ohlášený vzorek poštou nedorazil. Pokud na objednávce uvedete email, bude Vám příjem vzorku klíštěte laboratoří potvrzen.

Jak dlouho po odstranění je možné klíště vyšetřit?
Obecně je dobré, klíště odeslat k analýze co nejdříve po odstranění. I když jsou moderní metody detekce vysoce citlivé, stále platí, že čím delší je doba, po kterou klíště skladujeme před analýzou, tím větší je pravděpodobnost, že dojde k degradaci molekul patogenů, které jsou v testu detekovány. Pokud je tedy patogen přítomen v malém množství, může se po nevhodném skladování klíště jevit jako na patogen negativní. Po delším skladování tedy není při negativním výsledku garantovat, že nedošlo k infekci. Pozitivní nález patogenu má samozřejmě plnou platnost. Borelie bývají nalézány v klíšťatech skladovaných 10 a více dní v nevhodných podmínkách.

Nechci nebo nemohu odeslat klíště k analýze hned – jak ho uskladnit?
Pro zajištění maximální spolehlivosti stanovení, doporučujeme klíště odeslat do laboratoře co nejdříve po odstranění. V případě, že nemůžete klíště k analýze odeslat ihned, nebo si analýzu chcete ještě rozmyslet, je potřeba klíště skladovat tak, aby docházelo k co nejmenší degradaci molekul, které jsou v analýze detekovány (blíže viz. předchozí odstavec). Ideální je klíště pečlivě uzavřít do plastové krabičky nebo alespoň igelitového sáčku, například s kouskem lehce navlhčeného papíru a vzorek umístit do chladničky, či alespoň chladnějšího prostoru (sklep apod.). Pokud se klíště podaří odstranit živé, přežije takto i týden.

Co dělat, když se při odstraňování podařilo klíště přetrhnout?
Není třeba podléhat panice. Patogeny se v klíštěti hromadí zejména ve slinných žlázách a ve střevě. Část klíštěte, která většinou zůstane v kůži, není „hlavička“, ale pouze část ústního ústrojí, které neobsahuje ani slinné žlázy ani střevo. Riziko infekce neodstraněním zbytku klíštěte tedy nijak významně neroste. Co dělat dál? Doporučujeme místo přisátí vydezinfikovat a zbytek klíštěte zanechat v rance – tělo si s ním poradí samo. Jako v jiných případech přisátí klíštěte je potřeba místo kontrolovat, zda nedojde k vytvoření vyrážky typické pro boreliozu – erythema migrans, či k rozvoji sekundární infekce díky bakteriím zaneseným do ranky. Měli bychom tedy odstranit vše, co z klíštěte ční nad kůži, ale již dále neprohlubovat ránu pokusy o „vydolování“ zbytku klíštěte. Tím jen zvyšujeme pravděpodobnost sekundární infekce.

Proč nevyšetřujete klíšťata na původce Babesiozy, bartonelózy, Q-horečky a dalších onemocnění?
Nesnažíme se ohromovat počtem nabízených analýz – nabízíme pouze taková vyšetření, u nichž jsme přesvědčeni, že zákazníkovi skutečně k něčemu budou. Laboratoř tedy nabízí stanovení původců Lymeské boreliozy, klíšťové encefalitidy a lidské granulocytární anaplazmózy (ehrlichiozy). V klíštěti se teoreticky mohou vyskytovat další původci nákaz, ovšem pravděpodobnost, že tyto patogeny skutečně vyvolá onemocnění u člověka je mizivá (samotná přítomnost patogena v klíštěti neznamená, že bude patogen přenesen do člověka a že u něj vyvolá onemocnění. Finanční náročnost vyšetření tedy neodpovídá případnému užitku z odhalení patogenu v klíštěti. Zátež pacienta plynoucí z preventivní postexpoziční léčby, není úměrná nézkému riziku přenosu patogenu. V řadě případů se navíc jedná o tak řídce se vyskytující onemocnění, že lékaři mají obtíže se stanovením optimální léčby i v případě skutečně probíhajícího onemocnění, natož pak v případě preventivního zásahu po kontaktu s nakaženým klíštětem.

Zjistěte, zda bylo klíště infikované

IXOSafe - bezpečné odstranění klíštěte

Kam posílat vzorky?

Vzorky klíšťat posílejte na adresu:

Gen-Trend s.r.o.

Laboratoř molekulární biologie

Hůry 149

373 71 Rudolfov


Konzultační linka:

Tel: 608 636 119, 602 156 577

Více informací o infekčnosti klíštěte a riziku onemocnění zde.

Sociální sítě

Zajímavé odkazy na naše internetové portály:

Více o společnosti GEN-TREND s.r.o. naleznete na webu www.gentrend.cz.

Více o vyšetření paradentózy a rizik s ní spojených naleznete na webu www.paradentoza-prevence.cz.